Ağız ve Diş Sağlığınız İçin Sigarayı Bırakın

Ağız ve Diş Sağlığınız İçin Sigarayı Bırakın

Sigaranın vücudunuza verdiği zarar ve hastalık konusunda ilk akla gelen akciğerler ve kanserdir. Ancak sigara sadece akciğerlere değil ilk etapta ağızla ilgili hatalıkların da başlangıç noktasını oluşturuyor. Kronik diş eti hastalıklarının, diş kayıplarının da faili sigarayı bir an önce bırakmak ağzınızdan tüm vücudunuza yayılacak sağlığın habercisi olacaktır.

Sigara İçenlerin Tedavisi Uzun Sürer

Araştırmalar; tütün, nargile ve sigara kullanımının diş eti hastalıklarının gelişiminde büyük rol oynadığını ortaya koyuyor. Diş eti hastalıkları, iltihaplı apseli dişler bakteriyel bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyon sadece diş kayıplarına değil, dişlerin çeneye yumuşak dokuların kaybına aynı zamanda çene kemiğinin de zarar görmesine neden olabilir. Bakteriler diş plaklarına yerleşerek gelişir ve yumuşak dokunun ve dişe zarar vermeye başlarlar. Araştırmalar, sigara kullanan ve aynı zamanda bu tür sıkıntılar yaşayan hastaların iyileşmesinin daha geç olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca sigara içenler içmeyenlere oranla 5 yıl daha erken dişlerini kaybetme riskiyle yaşıyor.

Çoğu Hastalık Ağızdan Anlaşılır

Sigara, puro, pipo, nargile gibi tütün odaklı ürünler tüketmek, sadece diş eti enfeksiyonlarına değil, ağız’dan gırtlağa, yemek borusundan böbrek veya idrar kesesi kanserlerine kadar bir çok kanser türüne davetiye çıkarmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırmasına göre son yıllarda en çok artış gösteren kanser türünün ağız kanseri olduğunu, 40 yaş üstü erkek sigara kullananlarda ortaya çıktığını açıkladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Ziyaretçi
Trend Topic Satın al