Araçlar İçin Akıllı Takip Sistemi Geliyor

Araçlar İçin Akıllı Takip Sistemi Geliyor

Sürücülerin davranışları akıllı takip sistemi ile araçtan incelenecek. Araç mesafesi ne kadar, trafik ışıklarında ihlal yapılmış mı, aşırı hız var mı, sürücü hatalı sollama yapmış mı, hepsinde sistem uyarısı olacak. Türkiye’de artan trafik kazalarından dolayı, Ulaştırma Bakanlığı akıllı takip sistemi ile azaltmayı planlıyor. Akıllı takip sisteminin devreye girmesi ile beraber, sürücü hatası yüzünden oluşan kazalar, trafik sıkışmasına neden olan hareketlerin önüne geçilecek. Kullanılacak olan yazılım tamamen yerli olacak.

Kazaların Yarı Yarıya Azalması Bekleniyor

Şu an için prototipi hazırlanıyor. TBMM Ulaştırma Komisyonun sözcüsü olan Mustafa Ilıcalı, raporların hazırlanmasının arkasına uygulamanın zorunlu hale getirilmesi için meclise yasa tasarısı sunulacağını belirtti. Bu şekilde planlanan, sürücü hatası sebebi ile oluşan kazaların yarı yarıya düşmesi bekleniyor. Öncelik verilecek olan araç grubu ticari araçlar ile toplu taşımada kullanılan araçlar olacak.

FETÖ ve Bürokrasi Engeli

Hazırlanan projenin 2011 yılında geliştirilerek uygulamaya başlanacağı fakat 2012 ile 2013 yıllarında FETÖ’ye bağlı olan bürokratlar tarafından engel konulduğu belirtildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Ziyaretçi
Trend Topic Satın al