Hindistan Ateşkes’i Bozdu

Hindistan Ateşkes’i Bozdu

ATEŞKES İHLALLERI

Srinagar, Hindistan’da yönetilen Keşmir – Bir polis memuru da dahil olmak üzere dört Hintli asker, Güney Asya ülkelerinin sınır ötesi şiddeti engellemeye söz verdikten iki hafta sonra, Keşmir’in Samba semtindeki sınır ötesi atışlarda öldürüldü .

Sınır Güvenlik Kuvvetleri’nden (BSF) gelen askerler, ateşin sınır ötesinden başladığında Chambliyal sektöründeki görevlerinde bulundular, Samba’nın komiser yardımcısı S Rajinder Singh, El Cezire’ye.

“Askerler keskin nişancı ateşi ile öldürüldü. Ateş, Salı günü geç saatlerde başladı ve Çarşamba gününe kadar devam etti.” Diyerek, üç yaralı askerin Samba’daki yerel bir hastanede tedavi edildiğini söyledi – en çok etkilenen bölgelerden biri sınır ötesi şiddet.

Geçtiğimiz ay, Hindistan ve Hindistan askerler , 2003 yılında “mektup ve ruh” konusundaki ateşkes anlaşmasını onurlandırmayı kabul ettiler. Bu anlaşma, nükleer silahlı rakipler arasındaki gerilimlere rağmen , son on yılda  büyük ölçüde gerçekleşti .

Ancak en son ateşkes anlaşmazlığı, her iki ülke de birbirlerini ölümcül saldırılarla suçladıkları için gün içinde ufalanmış görünüyor.

Konut sakinleri, “bu tür girişimlerin geçmişte başarısız olmasından dolayı çok az umutları vardı” dedi.

“Geçtiğimiz ay, belki şimdi bir şeyler olacağını düşündük. Ama geçmişte gördüğümüz bir başka başarısızlık gibiydi. Hiç kimse sınır sakinlerinin kötü durumunu umursamıyor. Biz insanları unutuyoruz,” dedi Samba sakinleri, tanımlanmak istememek.

“Dün, bombardıman gece boyunca devam etti. Korku içinde yaşıyoruz.”

Yerinden edilmiş binlerce

2015’ten beri sınır ötesi şiddet büyüyor. Hindistan İçişleri Bakanlığı’na göre, bu yılın ilk beş ayında 1.250 ateşkes ihlali kaydedildi.

Keşmir’in Hint ve Pakistan tarafından yönetilen kısımlarını ayıran fiili sınır olan Kontrol Hattı (LoC) yakınlarındaki köylerden binlerce insan yerlerinden edilmişti.

Salı günü, İslamabad Hint güçlerini Çirikot sektöründeki Loviç’le ilgili ateşkesle ilgili ateşkes ihlalleriyle suçladı ve bir sivilin öldürülmesiyle sonuçlandı.

“Sivil nüfuslu bölgelerin kasıtlı hedeflemesi gerçekten de insan onuruna, uluslararası insan haklarına ve insani yasalara aykırıdır. Hindistan’ın ateşkes ihlalleri bölgesel barış ve güvenlik için bir tehdit oluşturuyor ve stratejik bir yanlış hesaplamaya yol açabilir”, Pakistan’ın dışişleri bakanlığı iş bir ifadede söyledi.

İki ülke arasındaki ölümcül sınır ötesi çatışmalar, geçtiğimiz ay 18 Mayıs’tan bu yana, tartışmalı devletin Jammu bölgesinde RS Pura sektöründe dört sivilin ve bir Hintli askerin öldürülmesinden sonra yoğunlaştı.

Bu ay içinde bir subay da dahil olmak üzere iki askerin Jammu Akhnoor bölgesinde 2 Haziran’da öldürüldükten sonraki ikinci ölümcül olay oldu.

Keşmir , bölgeye üç savaşla savaşan Hindistan ile Pakistan arasında bir çekişme noktası olmaya devam ediyor . Her ikisi de tartışmalı bölgeyi dolu dolu olarak iddia ediyorlar ama sadece bir kısmını yönetiyorlar.

KAYNAK: EL CEZIRE HABERLERI

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Ziyaretçi
Trend Topic Satın al