Türk’lerin İran’a Tepkisi

Türk’lerin İran’a Tepkisi

İran Hükümeti’nin Rusya Hükümeti’ne öneri sunduğu diller konusunda Rusça ve Farsçayı karşılıklı olarak iki ülkede ikinci dil olarak öğretilmesi konusu İran’da yaşayan Türkler açısından tepki yarattı. Rusya’ya resmi temaslarda bulunmak üzere giden İran Eğitim ve Öğretim Bakanı Rusya’daki Duma Eğitim Bilim Ve Eğitim Komitesi Başkanı ile bir araya geldi.

İran’ın haber ajanslarına geçtiği buluşmada yer alan konular şöyle özetlendi. Görüşmede her iki ülkenin ana dillerinin bir ikinci dil olarak karşılıklı olarak kendi ülkelerinde öğretilmesine yer verilen konuşmada İran Eğitim Bakan’ı Bethai bu konuyu Rusya Eğitim Bakanı’na da dile getirdiğini belirtti. Bethai’nin açıklamalarında ayrıca ülke politikalarında amaçlarının İngilizcenin tekelini kırıp özellikle de Rusçanın ülkelerinde geliştirilmesini amaçladıklarını belirttiği görüşmesinde Rusya’nın da teklife sıcak baktığı ve ülkelerinde Çincenin ikinci bir dil olarak öğretilmesinin yanında Farsçanın da ikinci bir dil olarak öğretilebileceğini belirtmesi üzerine İran Türklerin tepkisine yol açtı

Uzun Yıllar Türkçe İkinci Dil Olsun Diye Çabalayan İranlı Türkler

Rusya ile görüşülen bu konular İran’da yaşayan İranlı Türklerin tepkilerine neden oldu. Çünkü uzun yıllardan beridir İran’da ikinci bir dil olarak Türkçenin öğretilmesini talep ettiklerini ve bunun gerçekleşmesini istedikleri için tepki gösterdiklerini belirttiler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Ziyaretçi
Trend Topic Satın al